Celeste – kobieta która dała rewolucji goździki

Przeczytałem właśnie na jednym z blogów informację o osobie odpowiedzialnej za nazwę portugalskiej Rewolucji Goździków w roku 1974. Okazała się nią być Celeste Caeiro, w tym czasie kelnerka w jednej z lizbońskich restauracji, która 25 kwietnia 1974 r. miała obchodzić swoją pierwszą rocznicę powstania.

 

Celeste oraz inni pracownicy restauracji mieli tego dnia w szczególny sposób przywitać gości, panom oferując szklaneczkę porto a paniom po białym lub czerwonym goździku. Kiedy rano, 25 kwietnia Celeste zgłosiła się do pracy, okazało się że w nocy nastąpił zamach stanu. W związku z tym restauracja pozostała zamknięta a cały zapas  goździków został rozdany wśród pracowników restauracji. Celeste wracając do domu, wysiadła z metra przy Placu Rossio i zdążała w kierunku Chiado. Tam napotkała na czołgi, tarasujące przejście. Jeden z żołnierzy poinformował ją, że trwa rewolucja i kierują się na Largo do Carmo, zatrzymać Marcelo Caetano (ówczesnego portugalskiego premiera).

Żołnierz zapytał się Celste, czy nie nie mogłaby go poczęstować papierosem. Niestety Celste nie paliła i papierosa nie miała, nie mogła żołnierzowi również kupić coś do jedzenia, gdyż wszystkie sklepy były zamknięte. Ofiarowała mu więc to, co miała – czerwony goździk, który żołnierz włożył do lufy swojego karabinu. Podobny los spotkał inne goździki z całego pęku kwiatów, który początkowo Celste miała zamiar zabrać ze sobą do domu. Tłum podjął ten gest i wkrótce zaroiło się od luf karabinów przyozdobionych czerwonymi goździkami, które natychmiast stały się symbolem tej bezkrwawej rewolucji.

Na zdjęciu widzimy Celeste Caeiro – dzisiaj 80 – letnią już kobietę.

 

Celeste Caeiro, portuguese-history.tumblr.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.