Co nowego w 2016 roku w Lizbonie?

Nowy rok i bardzo interesujące zapowiedzi realizacji projektów z dziedziny kultury i nauki – z tego artykułu dowiecie się, jakie nowe atrakcje czekają na Was we właśnie rozpoczętym roku 2016 w Lizbonie.

 

Moja dość długa nieobecność na blogu spowodowana była faktem pracy nad projektem wymagającym całej mojej energii, któremu poświęciłem kilka ostatnich miesięcy. Projekt jest już zakończony a był nim, jak zapewne niektórzy z Was wiedzą przewodnik po Portugalii, który napisałem dla Wydawnictwa Express Map. Ukaże się on w księgarniach w kwietniu a na razie mogę Wam zaprezentować jego okładkę:

 Portugalia, przewodnik

 

Nie bez kozery wspominam o przewodniku w tym miejscu, gdyż mimo iż będzie on z pewnością najbardziej aktualnym na rynku przewodnikiem po Portugalii, to i tak nie udało mi się w nim ująć wielu interesujących informacji. Dotyczą one bowiem realizacji projektów, które będą gotowe dopiero w tym roku. Warto jednak o nich wspomnieć i pamiętać o nich, planując swoje wakacje w Lizbonie.

 

MAAT (Museu de Arte, Arquitetura e Tecnologia) – Muzeum Sztuki, Architektury i Archeologii

 

Muzeum jest projektem Fundacji EDP. EDP (Energias de Portugal) to portugalski holding z branży elektrycznej, jeden z większych tego typu w Europie. Prowadzi on swoją fundację, zajmującą się szeroko pojętą kulturą, w tym również mecenatem w tej dziedzinie.

Futurystyczny budynek muzeum, zaprojektowany przez brytyjską architekt, Amandę Levete, stanie na nabrzeżu Tagu w dzielnicy Belém. Pierwsze wystawy przewidziane są na wrzesień tego roku, jednak samą bryłę muzeum będzie można podziwiać już wcześniej. Budynek liczący sobie ok. 3 tys. m² kształtem przypominać ma muszlę. Oprócz sal wystawowych, pomieści restaurację z widokiem na Tag i Most 25 Kwietnia. O randze tego obiektu mówi z pewnością wiele osoba jego przyszłego kuratora – Pedro Gadanho, byłego kuratora działu zajmującego się architekturą i wzornictwem w najsłynniejszym chyba muzeum sztuki nowoczesnej na świecie – nowojorskim MoMA.

 

lisbonlux.com

 

lisbonlux.com

 

lisbonlux.com

 

lisbonlux.com

 

Nowe Muzeum Odkrywców

W tzw. „suchych dokach”, czyli miejscu, w którym kilkaset lat temu mieściła się stocznia w której w XVIII w. naprawiano okręty, wyruszające później na podbój nowego świata, powstanie niezwykłe muzeum. Mieścić się ono będzie na zrekonstruowanym statku, podobnym do tych, jakich używali portugalscy podróżnicy w XVI i XVII w. Wiele z eksponatów nowego muzeum, pochodzić będzie z wykopalisk, prowadzonych dokładnie we wspomnianych „suchych dokach”. Opowiadać będzie o portugalskiej złotej erze Wielkich Odkryć, przypadającej na XVI i XVII w. Obiekt ma być gotowy na przyjęcie pierwszych gości już latem tego roku. Został on sfinansowany częściowo z wpływów z podatku turystycznego, opłacanego m.in. przez turystów dokonujących rezerwacji w lizbońskich hotelach.

 

foto: publico.pt; Suche Doki

 

Amoreiras 360

Zapewne wielu z Was zauważyło wybijające się ponad inne budynki, nowoczesne wieże centrum handlowego w Amoreiras? Nie wyglądają na to, ale są one już w kwiecie wieku – liczą sobie bowiem 30 lat! Już w tym roku będzie można wejść na ich dach i stamtąd podziwiać pełną panoramę Lizbony.

 

https://youtu.be/6aFPgDtsfPk

 

Hospital do Desterro

 

Do roku 2006 mieścił się tutaj szpital. Wcześniej miejsce to służyło za przytułek dla sierot, koszary i w końcu klasztor. Wiosną tego roku firma, która wcześniej dokonała bardzo udanych rewitalizacji kompleksu znanego obecnie pod nazwą LX Factory oraz pensjonatu Amor (Pensão Amor), przebuduje również i ten spory obiekt, położony w lizbońskiej dzielnicy Anjos. Na 11 tys. m² mieścić się tutaj będą m.in. hotel, restauracje, sklepy oraz przestrzeń przeznaczona na działania związane z szeroko pojętą kulturą.

expresso.sapo.pt

 

Hotel Cristiano Ronaldo

Słynny portugalski piłkarz, Cristiano Ronaldo, spełnia swoje marzenie bycia hotelarzem! Cristiano razem ze grupą hotelarską Pestana, otwiera w Lizbonie swój butikowy hotel. Będzie się on mieścić w szykownej dzielnicy Príncipe Real. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, posłuchajcie tutaj, co do powiedzenia o swoim projekcie ma sam Cristiano.

 

Więcej atrakcji na nabrzeżu Tagu

Nabrzeże między Cais do Sodre a Campo das Cebolas ma być bardziej przyjazne ludziom i sprzyjać odpoczynkowi. Ma się pojawić tam miejska plaża a skwer przed Casa dos Bicos przeznaczony będzie na piknikowanie i pozbawiony w tym miejscu ruchu samochodowego. Oby tylko nie spowodowało to jeszcze większych perturbacji w ruchu miejskim…

skapercity.com

 

publico.pt

 

publico.pt

 

publico.pt

 

Winda na moście 25 Kwietnia

W tym roku przypadają 50 urodziny mostu 25 Kwietnia, który w chwili oddania go do użytku nosił imię Salazara. Nieznany jest jeszcze ostateczny termin oddania do użytku 70 – metrowej windy, która wwiezie chętnych do zobaczenia oszałamiającej panoramy Tag, Lizbony i miast znajdujących się po drugiej stronie rzeki. Padają jednak zapewnienia, iż ma się to wydarzyć już w tym roku …

 

Zrekonstruowane Muzeum Sztuki Dawnej

Trwają prace remontowe na jednym z pięter Narodowego Muzeum Sztuki Dawnej (Museu Nacional de Arte Antiga). W kwietniu ma ruszyć na nim specjalna wystawa poświęcona portugalskiemu malarstwu i rzeźbie, obejmująca okres od średniowiecza aż do roku 1800.

 

wpis powstał na podstawie artykułu w golisbon.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *