ExpressMap i Luzomania – wirtualny przewodnik po Lizbonie i okolicy, cz. 10 – Korkowy Klasztor i Ogrody Monserrate w Sintrze

Poniższy tekst stanowi część przewodnika mojego autorstwa, wydanego przez Express Map w roku 2010 i udostępniony jest dzięki uprzejmości Wydawnictwa.

 Lizbona i Środkowa Portugalia; ExpressMap

 

 

Pałac i park Monserrate

 

Miejsce zyskało rozgłos dzięki Anglikom, którzy upatrzyli sobie to miejsce w XIX w. Jeden z nich schronił się tu przed czekającym go w Anglii wyrokiem sądowym, drugi zbudował romantyczny pałac i założył urokliwy park krajobrazowy w stylu angielskim.

 

Można śmiało powiedzieć, że Monserrate zostało w pełni ukształtowane przez swoich angielskich właścicieli.

Pierwszym z nich był przedsiębiorca Gerard De Visme, który w 1790 r. wynajął posiadłość od portugalskiej rodziny Mello e Castro i zbudował tu mały neogotycki pałacyk.

Następnym lokatorem był William Beckford – ekscentryczny brytyjski milioner, potomek szkockiej rodziny królewskiej Stuart i autor poczytnej gotyckiej powieści „Vathek”. Przyjechał do Portugalii w 1794 r., uciekając przed skandalem związanym z jego homoseksualnymi skłonnościami. W owym czasie homoseksualizm był w Anglii karany więzieniem.

W czasie swojego kilkuletniego pobytu w Portugalii wynajął posiadłość Monserrate, wyremontował pałac i powiększył otaczający go ogród. W 1809 r. gościł tu sam lord Byron, który uwiecznił swoją wizytę w poemacie “Wędrówki Childe Harolda”.

 

Prawdziwy rozwój posiadłości rozpoczął się w 1858 r., gdy zakupił ją kolejny brytyjski milioner, sir Francis Cook. Przekształcił ją w pełen romantyzmu zakątek, godzien nawet królewskiego lokatora. Praca włożona w rozbudowę posiadłości została zresztą doceniona przez króla Ferdynanda (1816–1885), który w tym czasie wykańczał budowę swojego pałacu Pena. W uznaniu zasług dla rozwoju Sintry, obdarzył swojego angielskiego sąsiada tytułem wicehrabiego Monserrate.

 

Rezydencja Francisca Cooka łączy różne style architektoniczne. Dobrze widoczny jest wpływ modnego wówczas w Anglii stylu indyjskiego. Cechy włoskiego renesansu nosi kopuła wzorowana na tej, która wieńczy florencką katedrę Santa Maria del Fiore.

Pałac w Monserrate

Wewnątrz pałacyku warto obejrzeć Salę Muzyczną (Sala de Música) i wnętrza zdobione azulejos z arabskimi wzorami.

Sala Muzyczna w Pałacu Monserrate

 

Zdecydowanie jednak pierwsze skrzypce w Monserrate gra natura.

Wyspiarscy ogrodnicy stworzyli w przyjaznym klimacie Sintry wzorcowy angielski ogród. Od kilku lat sukcesywnie odnawiany, nabiera nowego blasku. Zwiedzający mogą podziwiać ponad 3 tys. różnorakich gatunków roślin zasadzonych tu w ciągu ostatnich 200 lat, m.in. różaneczniki, agawy, palmy, bambusy, kamelie i olbrzymi araukarie. Obok siebie rosną zgodnie drzewa i krzewy ze wszystkich kontynentów.

https://www.youtube.com/watch?v=K3Riz30CZYY 

Jednym z ciekawszych fragmentów kompleksu są ruiny starej kaplicy oraz megalityczny obelisk.

W pobliżu wejścia do parku odtworzono Drogę Zapachów (Caminho Perfumado) – ścieżkę z pergolami, na których rosną aromatyczne pnącza: jaśmin i glicynia.

Na terenie całego parku założono też wiele zbiorników wodnych, kaskad, strumyków.

W niewielkim budynku o elewacji z nieobrobionego korka znajduje się mały bar-kawiarnia. Wydzielone jest także miejsce na urządzenie pikniku.

Do Monserrate najlepiej urządzić sobie pieszy spacer. Z historycznego centrum Sintry to zaledwie ok. 3 km.


Pałac i Park Monserrate (Palácio e Parque Monserrate)

Rua Barbosa do Bocage

Telefon +351-21-9237300

Strona WWW www.parquesdesintra.pt

Dni i godziny otwarcia codz.; V–IX: 9.30–20.00, X–IV: 10.00–18.00

Ceny park i część pałacu:  ogród i pałac: dorośli (18-64 lat) – 8€, dzieci i młodzież (6-17 lat) oraz seniorzy pow. 64 lat – 6,50€

Bilety można kupić online (zyskuje się 5% zniżki)

Warto skorzystać z kalkulatora, obliczającego ceny łączonych biletów wstępu do różnych atrakcji w Sintrze

Dojazd autobusem:  spod stacji kolejowej w Sintrze autobusem Scotturb  435;

Dojazd taksówką: ok. 7 €

Dojazd autem z historycznego centrum Sintry: za drogowskazami „Monserrate”

 

 Convento dos Capuchos

 

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów z zasady prowadził dość ascetyczny tryb życia. Jednak ich klasztor w Sintrze bił wszelkie rekordy niewygody. W dowcipny sposób opisał to Byron: „Głęboko w tej jaskini Honorius mieszkał wiele lat, by nieba dostąpić, w piekło zmieniał swój świat”.

Chociaż niełatwo się tu dostać, naprawdę warto podjąć to wyzwanie. Wyjątkowe położenie obiektu i obraz więcej niż skromnych warunków życia, z którymi musieli się niegdyś zmagać mnisi, na długo pozostają w pamięci zwiedzających.

 

Klasztor zbudowano w 1560 r. na polecenie Dom Álvaro de Castro, syna wicekróla portugalskich Indii, João de Castro (1500–1548). Ostatni bracia kapucyni opuścili to miejsce w 1834 r.

 

foto: parquesdesintra.pt

 

foto: parquesdesintra.pt

Do wydrążonych w skałach pomieszczeń niejednokrotnie trzeba było wsuwać się na kolanach, gdyż niektóre wejścia mierzyły zaledwie 70 cm. Pomimo przeciwności, wytrwali braciszkowie zdołali tu stworzyć swój własny, mały świat.

Można więc zobaczyć mikroskopijną kuchnię, refektarz, prymitywną łazienkę, pralnię. Wypiekano tu nawet chleb, hodowano ryby i uprawiano warzywa. Na zewnątrz znajduje się kapliczka poświęcona św. Franciszkowi z Asyżu.

foto: parquesdesintra.pt

 

Klimat Sintry jest o wiele chłodniejszy niż w odległej o zaledwie 30 km Lizbonie i temperatury nieraz spadają zimą poniżej zera. Starano się więc ocieplić wszystkie wykute w zimnym kamieniu wnętrza, okładając je korkiem. Dlatego miejsce to jest nazywane jest również „korkowym klasztorem”(convento da cortiça).

 

foto: parquesde sintra.pt

Las wokół klasztoru jest jedną z nielicznych zachowanych do dzisiaj części autentycznego zalesienia gór Sintry. Reszta została znacznie przetrzebiona i zmieniona wskutek ludzkiej działalności.

 

Pomiędzy konwentem a wioską Azoia, w pobliżu drogi EN247-3, znajduje się niezwykły punkt widokowy Peninha. Widać stąd dużą część wybrzeża: od Cabo Espichel i ujścia Tagu, przez Cascais, aż po Cabo da Roca (dokładny opis dojazdu wraz z danymi dla GPS-u tutaj). Znajduje się tu niedostępna dla zwiedzających XVII wieczna kaplica. Nieco poniżej ustawiona jest tablica z rozrysowaną mapą widocznego z tego punktu wybrzeża.

Na wzgórzu (485 m n.p.m.) wieją przeważnie silne wiatry.

foto: www.serradesintra.net

 

Nazwa Klasztor Kapucynów (Convento dos Capuchos)

Adres przy drodze EN 247-3 (dokładny opis wraz z danymi dla GPS-u tutaj)

Telefon +351-21-9237300

Strona WWW www.paquesdesintra.pt

Dni i godziny otwarcia codz.; V–IX: 9.30–20.00; X–IV 10.00–18.00

Ceny wizyta w klasztorze: ogród i pałac: dorośli (18-64 lat) – 7€, dzieci i młodzież (6-17 lat) oraz seniorzy pow. 64 lat – 5,50€

Bilety można kupić online (zyskuje się 5% zniżki)

Warto skorzystać z kalkulatora, obliczającego ceny łączonych biletów wstępu do różnych atrakcji w Sintrze

Dojazd autobusem brak komunikacji publicznej, dojazd taksówką: ok. 10 €

 Dojazd samochodem z historycznego centrum Sintry: drogą EN 247-3 (8 km) w kierunku Cabo da Roca

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *