Klasztor Cardaes – architektoniczna perła, ocalała z trzęsienia ziemi w 1755 roku

Jak wszyscy doskonale wiemy, większość najważniejszych lizbońskich zabytków uległa zniszczeniu podczas wielkiego trzęsienia ziemi w roku 1755. Klasztor Cardaes jest wyjątkiem – zabudowania przetrwały tę katastrofę prawie że bez żadnych uszkodzeń. Naprawdę warto tutaj zajrzeć, aby zobaczyć jak wyglądała Lizbona sprzed roku 1755. Możemy to zrobić tym łatwiej, że klasztor leży w samym centrum Lizbony, przy Rua do Século.

 

Budowa klasztoru rozpoczęła się w roku 1677 a ukończona w roku 1703. Z zewnątrz budynek nie przyciąga szczególnie uwagi – jak to często bywa w przypadku portugalskiej architektury, cała “para” poszła w dekoracje wnętrz a nie fasad. Zostały one wykonane w stylu baroko i rokoko i oczywiście jak zawsze w przypadku tych dwóch styli,  zachwycają mnóstwem detali. Wartymi zobaczenia są zdobienia talha dourada, czyli charakterystyczna dla Portugalii technika dekoracyjna misternych płaskorzeźb z drewna, pokrywanych złotem. Zachowały się tutaj również panele portugalskich i holenderskich ozdobnych kafli – azulejos oraz różnorodnych marmurowych ozdób.

Dzięki temu, że klasztor (zajmujący ok 5 tys. metrów kwadratowych powierzchni) przetrwał w prawie że nienaruszonym stanie trzęsienie ziemi, oraz proces sekularyzacji, jaki miał miejsce w Portugalii w pierwszej połowie XIX wieku, zachowała się tutaj również bogata kolekcja rzeźby sakralnej.

Od roku 1848 roku klasztor użytkuje stowarzyszenie prowadzone przez zakonnice, mające na celu pomoc kobietom niewidomym oraz pochodzącym z najuboższych środowisk. Zamieszkują one część pomieszczeń klasztornych do dzisiaj. Od roku 1990 otwarte zostały bramy klasztoru dla zwiedzających. W jego wnętrzach urządzane są również wystawy, koncerty muzyczne i inne wydarzenia kulturalne.

Opłaty za oprowadzanie po klasztorze oraz te pochodzące ze sprzedaży wyrabianych tutaj przetworów spożywczych, przyczyniają się do utrzymania funkcjonowania stowarzyszenia.

 

 

wnętrze kościoła

 

Film, nakręcony we wnętrzach klasztoru, przy okazji wystawy fotografii, jaka tam miała miejsce:

 

Kilka eksponatów z oryginalnego wyposażenia klasztoru, zachowanego do dzisiaj:

 

 

 

 

Czynne: pn.-sb.
Godziny: 14h30 do 17h30
Ceny: €4 (€3)
Adres: Rua do Século, 123
Kontakt: + 351 21 342 75 25 ; www.conventodoscardaes.com

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *