Konkurs świąteczny Wydawnictwa Czarne i Luzomanii

Szybki przedświąteczny konkurs, w którym nagrodą jest książka Wydawnictwa Czarne, napisana przez Izę Klementowską – “Samotność Portugalczyka”. Ponieważ wielokrotnie słyszałem opinie, że moje pytania konkursowe są zbyt proste, tym razem podnoszę nieco poprzeczkę …

 

PYTANIE 1

“Portugalia jest jak azulejos. – Dom Rui nie ma wątpliwości. Płytki chronią dom przed wiatrem i deszczem. Ale też przyozdabiają go. Mogą opowiadać dowolną historię, a jeśli masz fantazję, możesz złożyć z nich własny obrazek. Na pierwszy rzut oka będzie się wydawać, że nic do siebie nie pasuje, ot, abstrakcyjny i karykaturalny obraz, ale gdy się przyjrzysz, zobaczysz, że ma głębszy sens. Tak jest też z naszym narodem. Pozbieranym na nowo z różnych części świata, ale przez to wyjątkowym.”

Tak o swoim kraju opowiadał jeden z bohaterów książki “Samotność Portugalczyka”. Wymień po jednym z obecnie niepodległych państw, będących niegdyś częścią portugalskich kolonii, znajdujących się na terenie: Afryki, Ameryki Południowej, Azji.

Brazylijczycy w drugiej połowie XIX wieku

 

PYTANIE 2

W którym z europejskich państw (poza Portugalią oczywiście 🙂 ) mieszka największa liczba Portugalczyków ?

PYTANIE 3

Jak nazywał się urodzony w Portugalii medyk, który w zamian za swoje zasługi dla portugalskiej korony, dostał w dzierżawę … miasto Bombaj?

Bombaj w XVI wieku, źródło: http://www.brown.edu

Odpowiedzi na pytania proszę przesyłać na adres: kontakt@luzomania.pl do czwartku (18.12.2014 r.) do godziny 20.00

Wśród prawidłowych odpowiedzi rozlosowana zostanie nagroda w postaci wspomnianej powyżej książki. Nazwisko zwycięzcy konkursu zostanie podane w piątek 19.12.2014 r.

0 thoughts on “Konkurs świąteczny Wydawnictwa Czarne i Luzomanii”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *