Polskie fado w Algarve

Poniższy artykuł zamieszczam dzięki uprzejmości portalu www.algarve.net.pl . Polecam Waszej uwadze zarówno interesujące newsy na tym portalu, jak również i muzyczne dokonania naszej rodaczki, żyjącej w mieście nad Tagiem …

Muzyka fado, jeden z symboli Portugalii, jest wydawałoby się, raczej mało związana z samym regionem Algarve, a  jeszcze mniej z Polską. Ale jest coś, a właściwie ktoś, dzięki komu powstał ten niecodzienny związek. Mowa o polskiej artystce, Natalii Juśkiewicz, która od kilku lat z coraz większym powodzeniem pokazuje, że fado można wyrazić inaczej niż przez śpiew i że na dodatek może to zrobić ktoś, kto nie urodził się w Portugalii.
Krajobrazy Algarve, regionu Portugalii chyba najbardziej związanego z morzem, w naturalny sposób łączą się z myślą przewodnią fado, czyli saudade. Proszę więc popatrzeć i posłuchać, bo jest tu coś miłego i dla oka i dla ucha.

Natalia Juśkiewicz

Natalia Juśkiewicz urodziła się w Koszalinie, studiowała w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W dostępnych wywiadach można przeczytać, że do Portugalii przyjechała kiedyś jako turystka na wakacje i … uległa urokowi tego kraju (skąd my to znamy?) Zakochała się w tym miejscu, w ludziach, w tym czymś co wyraża fado. Od około 10 lat mieszka w Portugalii.
Wygląda na to że pomysł gry fado na skrzypcach przypadł do gustu Portugalczykom. Natalia Juśkiewicz jest coraz bardziej popularna w Portugalii. Odbiera nagrody, można ją spotkać w portugalskich mediach. Bierze udział w ważnych państwowych koncertach, jak na przykład ten z okazji umieszczenia fado na liście Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
W grudniu 2011 ukazała się jej pierwsza płyta zatytułowana “Um violino no fado”. Teledysk, który umieściliśmy na tej stronie pochodzi właśnie z tej płyty. Został nakręcony w Algarve, w scenerii skał Ponta da Piedade niedaleko Lagos.

Czym jest fado?

Trudno opowiedzieć w kilku zdaniach czym jest fado. To typowo portugalska muzyka płynąca prosto z duszy. To pieśni wyrażające uczucie saudade, które chyba jeszcze trudniej opisać niż fado (polecamy dobry artykuł w polskiej wikipedii). Wydaje się, że fado jest przepełnione czymś w rodzaju tęsknoty, melancholii czy nawet bólu. Istnieją jednak również pieśni całkiem wesołe i skoczne, chociaż i te mają w sobie nutę nostalgii. Tradycyjnie jest wykonywane przez pieśniarza z akompaniamentem dwóch gitar.
Najbardziej znaną pieśniarką fado była Amália Rodrigues. O tym jak ważne dla Portugalczyków jest fado i kim dla nich była Amalia może świadczyć to, że kiedy zmarła w 1999 roku w Portugalii ogłoszono kilkudniową żałobę narodową a dzień jej pogrzebu był wolny od pracy.
To, czego tu słuchamy to “A Canção do Mar” (“Pieśń morza”, nasze nieudolne tłumaczenie), jedna z bardziej znanych pieśni fado. Pierwotnie była śpiewana właśnie przez Amálię Rodrigues. Teraz śpiewa ją między innymi Dulce Pontes i bardziej znana w Polsce Mariza.

0 thoughts on “Polskie fado w Algarve”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *