Prezenty i pamiątki – co warto przywieźć z Portugalii?

Wszystkie miejsca oblegane przez turystów obfitują oczywiście w sklepiki, w których można kupić prezenty “na szybko”, made in wiadomo gdzie, które zazwyczaj po przywiezieniu ich do domu, lądują tam, gdzie ich miejsce, czyli w koszu. Są jednak pamiątki, które nie tylko doskonale odzwierciedlają charakter kraju, są estetyczne i piękne, ale do tego również i mogą znaleźć praktyczne zastosowanie. Oto dwie propozycje takich pamiątek, które możecie przywieźć z Portugalii, sprawiając sobie, lub najbliższym dużą frajdę! Dodatkową ciekawostką jest fakt, iż obie inicjatywy, aczkolwiek z Portugalią na pierwszym planie, wymyślone zostały przez … Polaków!

 

Martynę Mazurek poznałem dzięki jej pięknym fotografiom, głównie z Algarve, gdzie od jakiegoś czasu mieszka i pracuje. Specjalizuje się w fotografii ślubnej, chociaż okazuje się, że to nie jej jedyne zajęcie. Jej wielką pasją są azulejos. Na początku utrwalała je namiętnie na swoich fotografiach, jednak ostatnio twórczo rozwinęła swoją pasję i stworzyła kolekcję pięknych przedmiotów, których motywem przewodnim są właśnie, te zazwyczaj niebieskie, ceramiczne płytki. Zarówno wspomniane fotografie Algarve, jak i przedmioty tworzone przez Martynę, można obejrzeć na jej blogu Martyna Mazurek Fotografia. Kupimy je z kolei w sklepiku z różnymi pamiątkami o dźwięcznej nazwie Sardinha de Papel (Papierowa Sardynka), mieszczącym się we Faro (Rua Conselheiro Bivar 83). Planowana jest również ich sprzedaż internetowa, tak więc trzymajcie rękę na pulsie, czy raczej miejcie oko na bloga Martyny 😉 !

 

Martyna Mazurek Fotografia

 

Martyna Mazurek Fotografia

 

Martyna Mazurek Fotografia

 

Drugim polskim projektem, który powstał w Portugalii, są Wzory Portugalii. Za jego powstanie odpowiedzialne jest polska para, która rzuciła wszystko w kraju nad Wisłą, przenosząc się do innego kraju, położonego nad Oceanem Atlantyckim 🙂 Jak piszą sami o sobie: “Jesteśmy z Polski, mieszkamy w Lizbonie, szukamy skarbów”. “Zakochaliśmy się w Portugalii od pierwszego wejrzenia. Będąc tu na wakacjach postanowiliśmy rzucić wszystko i przenieść się do słonecznej Lizbony. Dwa miesiące później siedzieliśmy na tarasie z widokiem na rzekę Tag… i tak to trwa do dzisiaj.”

Wzory Portugalii tworzą: Katie Luka i Kuba Luka. Katie jest autorką pięknych zdjęć a Kuba dodatkowo udziela się na niwie muzycznej (tutaj możecie posłuchać jego kompozycji: Five Songs from the Lisbon Balcony). Jak sama nazwa świadczy, Wzory Portugalii próbują przenieść to, co najciekawsze i najbardziej charakterystyczne dla tego kraju do naszych wnętrz. Są to różnego rodzaju ozdoby na ścianę, plakaty, wzory, które możemy dowolnie wykorzystać w dekorowaniu naszych wnętrz. Wszystko to można obejrzeć na ich stronie internetowej Wzory Portugalii i zakupić w dwóch sklepach internetowych: Deco Bazaari DaWanda.

 

Wzory Portugalii

 

Wzory Portugalii

 

Wzory Portugalii

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *