Wystawa Marioli Landowskiej w lizbońskim Narodowym Muzeum Archeologicznym

Informacja o temacie kolejnej wystawy Marioli Landowskiej, polskiej malarki zamieszkałej w Portugalii, zupełnie mnie nie zdziwiła. Temat przewodni ostatniej wystawy tak naprawdę przewijał się w jej pracach bardzo często: ”Dialogo com a Arte Rupestre” (“Dialog z rysunkami naskalnymi”). Jak zwykle, trzeba było nazwać rzecz po imieniu, aby zobaczyć, jak bardzo Mariola była i jest przywiązana do najbardziej pierwotnej sztuki, stworzonej przez ludzkie ręce dziesiątki tysięcy lat temu.

Mariola Landowska_Cartaz

Jak sama wyjaśnia, zainteresowanie prehistoryczną sztuką naskalną rozpoczęło się podczas jej pierwszej a zarazem jednej z wielu podróży po Brazylii, jaka miała miejsce w 1994 r. Odwiedziła ona wtedy miejsca, w których zachowały się rysunki naskalne, np. w Serra Capivara, czy Pedra do Ingá. Duże wrażenie wywarł na niej również położony w Portugalii zbiór rytów naskalnych w Foz de Côa. Są one jednym z największych i najlepiej zachowanych w Europie tego typu prehistorycznych zabytków.

Rocha, Helder da, Pedra de Ingá-a.jpg
Por Rocha, Helder da. http://www.flickr.com/photos/helder/http://www.flickr.com/photos/helder/157987904/sizes/o/in/photostream/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17043368

 

https://www.youtube.com/watch?v=GX1xzqyJwsY

 

Mariola podróżując po Brazylii, bynajmniej nie zachowuje się jak typowa turystka. Poznaje zakątki nieznane większości mieszkańców tego ogromnego kraju. Dzięki znajomości języka i naturalnej umiejętności nawiązywania kontaktów międzyludzkich, bardzo szybko zdobywa zaufanie Indian w amazońskiej dżungli. Miała ona okazję uczestniczyć np. w rytualnym tańcu Indian z Bahia, płynęła również przez wiele dni na barce po Amazonce. Z nieodłącznym blokiem rysunkowym oraz aparatem fotograficznym dociera do dziewiczych terenów i uwiecznia najpierw w postaci szkiców, bądź fotografii a potem na swoich płótnach, całe piękno amazońskiego świata.

Obrazy autorstwa Marioli Landowskiej prezentowane są na wystawie w prestiżowym Museu Nacional de Arquelogia (Narodowym Muzeum Archeologicznym)., Mieści się ono w budynku należącym do kompleksu Klasztoru Hieronimitów w lizbońskiej dzielnicy Belém. W niektórych z obrazów tworzywem w swoisty sposób łączącym Nowe i Stare, jest użyty przez Mariolę piasek zdrapany z murów jej pracowni położonej w leżącej niedaleko Lizbony miejscowości Paço dos Arcos. Jej ściany pamiętają czasy pierwszej wyprawy Vasco da Gamy. To właśnie z okien tutejszego pałacu (Palácio dos Arcos) – dzisiaj mieszczącego Hotel Vila Galé Collection Palácio dos Arcos (położonego kilka metrów od pracowni Marioli), w roku 1497 król Manuel I żegnał wypływającego w poszukiwaniu drogi do Indii żeglarza.

 

IMG_6072

IMG_6016

13177475_10154168208818522_7187225494167216189_n

IMG_6035

 

Consideração por Natureza 130x170cmc

Wystawa czynna jest do końca sierpnia b.r. Prace Marioli Można także oglądać i zakupić w Open Gallery, mieszczącej się w Szczecinie. Więcej informacji o Marioli i jej pracach na jej stronie internetowej oraz fanpage’u na facebooku.

 

Inne artykuły na Luzomanii poświęcone Marioli Landowskiej:

http://luzomania.blog.pl/2013/04/23/lizbona-moj-mit-i-moja-portugalia-mariola-landowska/

http://luzomania.blog.pl/2011/04/21/mariola-landowska-polska-luzo-malarka/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *