Algarve mniej znane – Monchique

Polacy wyjeżdżając do Algarve, korzystają najczęściej z pobytów w jednym z lokalnych kurortów, organizowanych przez ITAKĘ. Nie oznacza to jednak, że powinniście zrezygnować z poznania innych, mniej znanych zakątków tego regionu. Doskonała sieć dróg, ale również niezły transport publiczny z pewnością ułatwi Wam zaplanowanie jednodniowych wycieczek do różnych interesujących miejsc. Chciałbym więc przedstawić Wam kilka propozycji na kilkugodzinne, bądź całodniowe wyprawy po Algarve.

 

Góry Monchique (Serra de Monchique)

 

Serra de Monchique.JPG
Por Patrice78500Obra do próprio, Domínio público, Ligação

 

Serra de Monchique to jedyne pasmo niewysokich gór w Algarve. Ich najwyższym szczytem, wznoszącym się na wysokość 902 m n.p.m. jest Foia. Dzięki bliskiemu położeniu oceanu, oraz dużej ilości zieleni, panuje tutaj przyjemny, chłodniejszy niż w reszcie regionu mikroklimat.

 

Portugalczycy a dużo wcześniej zamieszkujący te ziemie Rzymianie, przybywali tutaj z powodu źródeł termalnych. Dzięki nim powstało uzdrowisko – „Caldas de Monchique”. Wody bijące z ośmiu źródeł stosowane są w leczeniu chorób reumatycznych, dróg oddechowych, przewodu pokarmowego. Ich temperatura waha się pomiędzy 27 i 31,5 st. C. Więcej informacji na temat samych zabiegów znajdziecie tutaj.

 

Caldas de Monchique - vista geral.JPG
Por AdriaoObra do próprio, CC BY 3.0, Ligação

 

W parku otaczającym uzdrowisko do niedawna można było podziwiać magnolię, uważaną za największy okaz tego gatunku w Europie. Średnica korony tego drzewa wynosiła ok. 30 m a wysokość 27 m. Jej wiek określało się na nieco ponad 200 lat. Niestety zaatakowana przez jakąś chorobę obumarła. W zamian pojawiły się setki innych magnolii, posadzonych w specjalnej akcji m.in. przez uczniów tutejszej szkoły.

 

Monchique, największa w Europie magnolia, foto: http://sombra-verde.blogspot.com

 

W pobliżu znajdują się ruiny zniszczonego podczas trzęsienia ziemi w 1755 r. Convento de Nossa Senhora do Desterro, barokowego klasztoru franciszkańskiego, założonego w roku 1631 przez wice-króla Indii, Pero da Silva. W miejscowości Monchique można podziwiać także piękny, manueliński portal, ozdabiający tutejszy kościół. To jedna z jego części, która nie została zniszczona podczas wspomnianego trzęsienia ziemi.

Igreja Matriz w Monchique, foto: memoriademonchique.blogspot.com/

 

Manueliński portal kościoła w Monchique, foto: http://1.bp.blogspot.com/-ObLEfy4Xxyk/Tzp52gpwc3I/AAAAAAAAAEU/Y5EpDyJOrIo/s1600/Igreja_Portico.jpg

 

Z najwyższego szczytu Gór Monchique – Foia, rozpościera się imponująca panorama. Przy dobrej widoczności można z niego dostrzec Faro, Cabo de São Vicente a nawet Serra da Arrábida!

 

Punkt widokowy na szczycie Foia, foto: http://cm-monchique.pt

 

Coraz modniejsze stają się trasy spacerowe, wiodące np. wzdłuż obficie tutaj występujących strumieni, z pięknymi punktami widokowymi. Kilka propozycji takich tras znajdziecie tutaj.

Szczegółową mapkę z zaznaczonymi, lokalnymi atrakcjami znajdziecie tutaj.

 

Algarve, Serra de Monchique, foto: alternativtour.com

 

Charakterystycznym dla tego regionu jest alkohol wyrabiany z owoców tzw. drzewa truskawkowego (poziomowego) (medronho) – aguardente de medronho. Wszystkiego na temat jego produkcji dowiecie się tutaj.

 

 

Więcej informacji na temat lokalnych atrakcji otrzymacie w Informacji Turystycznej (Posta de Turismo):

Largo de S. Sebastião, Monchique

Tel.: (+351) 282 911 189
E-mail: turismo.monchique@turismodoalgarve.pt

www.turismodealgarve.pt

Czynne: pn. – pt. 9.00 – 13.00 i 14.00 – 18.00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *