Algarve mniej znane – Cacela Velha i Ilha da Tavira

Określenie „jedna z najpiękniejszych plaż w Algarve” nie wydaje się adekwatne w stosunku do tego miejsca. Mianem tym szczyci się bowiem wiele tutejszych plaż. Z całą jednak pewnością można powiedzieć, że Plaża Cacela Velha jest to miejsce, dla tych, którzy kochają piękne, niezakłócone turystyczną zabudową przestrzenie. Zdecydowanie warto przyjechać  na ten najbardziej na wschód wysunięty kraniec wybrzeża Algarve dla pięknych widoków i możliwości obcowania z naturą.

 

Miasteczko Cacela Velha istnieje od „niepamiętnych czasów”. Ze względu na strategiczne położenie i łagodną linię brzegową, zatrzymywali się tutaj Fenicjanie, Celtowie i Rzymianie.

 fabrica

Ukształtowany przez wieki Półwysep Cacela (Penísula de Cacela) to obecnie rodzaj wielkiej wydmy, na której znajduje się plaża Cacela Velha. Tuż obok, na małej, piaszczystej wysepce, mieści się Praia da Fábrica. Do tej ostatniej w trakcie sezonu turystycznego kursują barki z pobliskiej osady Sítio da Fábrica. Półwysep stanowi najbardziej na wschód wysuniętą część parku przyrodniczego (Parque Natural da Ria Formosa). Jego zachodni kraniec zaczyna się w pobliżu miast Vilamoura oraz stolicy regionu – Faro..

 

Praia da Fábrica, foto: barlavento.pt

 

Niewielka, ale malownicza miejscowość Cacela Velha, mieści się kilka kilometrów od EN 125. Najwygodniej jest dojechać do niej transportem własnym, pamiętać tylko należy, iż swój pojazd należy zostawić na specjalnym parkingu. Pozwolenie na wjazd samochodem do centrum osady posiadają jedynie mieszkańcy. Najważniejszymi zabytkami są kościół i pozostałości po zamku, strzegącym niedalekiej granicy z Hiszpanią.

 

kościół w Cacela Velha, foto: algarve-portal.com

 

Zazwyczaj w lipcu ma tutaj miejsce kilkudniowy festiwal Noites d’Encanto, poświęcony przeszłości tego regionu, nawiązujący również do wielowiekowej obecności tutaj Arabów. Informację na ten temat można uzyskać w jednym z punktów informacji turystycznej w Algarve (ich listę znajdziecie tutaj).

 

Ilha de Tavira – plaża na wyspie

 

11 kilometrów miękkiego, jasnego piasku to wystarczająco dużo miejsca, aby znaleźć dla siebie wygodny kącik, prawda? W najwęższym miejscu liczy ona sobie ok. 150 m, w najszerszym 1 km. Otoczona jest porastającą ją piniami. 

 

Istnieją dwie możliwości, aby dostać się na cztery plaże położone na tej wysepce. Pierwsza z nich to barki kursujące tu z Taviry, lub z przystani Quatro Águas, oraz wodne taksówki (koszt ok. 8 €), druga to kładka na którą można wejść od osady Pedras D’el Rei do Praia do Barril. Wspomniana wysepka, będąca właściwie wielką wydmą, stanowi część wspomnianego już parku przyrodniczego (Parque Natural da Ria Formosa) i jak sugeruje nazwa, leży na południe od miasta Taviry.

 

 

Kładka na Praia do Barril, foto: viagenseferias.net

 

Cmentarzysko Kotwic na plaży Barril – pozostałości po stacjonujących tu kiedyś rybakach, poławiających tuńczyka foto: viagenseferias.net

Nieliczne domki znajdujące się na wyspie, pochodzą sprzed 1943 r., gdyż po tym czasie wznoszenie budowli zostało tu praktycznie zakazane. W większości są one użytkowane przez swoich właścicieli. Ilha de Tavira oferuje dla zmotoryzowanych możliwość noclegu na kampingu. (Cennik można zobaczyć tutaj). Oczywiście wysepka dysponuje podstawowymi udogodnieniami, takimi jak toalety, restauracje. W trakcie sezonu wyznaczone kąpieliska są strzeżone przez ratowników.

W roku 2009 Lonely Planet wybrało Ilha de Tavira jako jedną z 10 planet na ziemi najlepszych na wakacje z dziećmi. Chodziło raczej o bezpieczeństwo dzieci podczas morskich zabaw, niż szczególne atrakcje dla milusińskich. Te ostatnie z pewnością zapewni im „Centrum Żywej Nauki” – Centro Ciência Viva. położone w samej Tavirze.

Na wyspie znajdują się cztery plaże: Ilha de Tavira (zwana też Praia das Cascas), Praia da Terra Estreita, Praia do Barril i coś dla fanów naturyzmu: Praia do Homem Nú.

 

Wyspa Tavira, foto: itavira.com

Więcej informacji na temat wszelkich atrakcji turystyczny na wyspie, oraz w samej Tavirze można uzyskać w punkcie informacji turystycznej:

Aktualną pogodę panującą w Tavirze i okolicy, może sprawdzić tutaj. Od lat pionierem zorganizowanej turystyki w regionie Algarve jest ITAKA. Korzystając z ich doskonałej bazy noclegowej, można urządzać sobie wypady m.in. do tych, powyżej opisanych miejsc.

Posto de Turismo

Tavira, Praça da República 5

czynne: VII – VIII, pn. – nd. 9.30 – 17.30

tel. 00351 281 322 511

 

5 thoughts on “Algarve mniej znane – Cacela Velha i Ilha da Tavira”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *