Portugalskie wzornictwo

Portugalia to nie tylko fascynująca historia i piękne zabytki. To również nowoczesna architektura i interesujące wzornictwo. Poniżej kilka przykładów na poparcie tych słów.

Futurystyczny dom na wyspie São Miguel (Archipelag Azorski).

Dom mieszkalny, wybudowany w zgodzie z lokalnymi warunkami klimatycznymi, dopasowany do otaczającego go krajobrazu. Jego architektem jest Bernardo Rodrigues.

Zdjęcia pochodzą z artykułu: http://homedesignlover.com/architecture/futuristic-house-in-sao-miguel/


Wielofunkcyjny Pawilon w Lamego
 

Miasteczko Lamego, do niedawna znane głównie z maryjnego sanktuarium (Santuário de Nossa Senhora dos Remédios), wzbogaciło się o nowy, wielofunkcyjny budynek – Centro Multiusos de Lamego. Mieści się w nim m.in. sala widowiskowo – konferencyjna na 120 widzów, czy sala sportowa z zapleczem. Budynek został zaprojektowany przez pracownię  Barbosa & Guimarães Architects.

Fotografie pochodzą z artykułu: http://www.dezeen.com/2012/05/22/centro-multiusos-de-lamego-by-barbosa-guimaraes/

A oto ciasny lecz własny, mały bo liczący sobie jedynie 35 m² domek, zaprojektowany przez pracownię architektoniczną MIMA

  MIMA House by MIMA_Architects from MIMA_architects on Vimeo.

CASA VALE DO LOBO

Dom mieszkalny, położony na południu Portugalii, w resorcie znanym z doskonałego pola golfowego, wyróżnia się m.in. fantazyjnie zaprojektowanym basenem. Projekt powstał w pracowni Arqui Home.

Zdjęcia: http://www.archdaily.com/251404/casa-vale-do-lobo-arqui-lda/

DOM SPOKOJNEJ STAROŚCI W  ALCÁCER DO SAL

Więcej  informacji o kompleksie w Alcácer do Sal tutaj.

Drewniana kaplica z Bragi

Dwaj portugalscy architekci, bracia António i André Cerejeira Fontes (pracownia Imago) i norweski rzeźbiarz Asbjörn Andresen, stworzyli niezwykle kameralne i ciepłe wnętrze Kaplicy Drzewa Życia, mieszczącej się przy Seminarium Duchownym w Bradze.

Zdjęcia z :http://www.thecoolhunter.net/article/detail/2017/the-tree-of-life-chapel–braga-portugal

Wzornictwo użytkowe BOCA DE LOBO

To najwyższej próby nowoczesne, portugalskie wzornictwo, zarówno futurystyczne meble, jak i projekty całościowych rozwiązań dla wnętrz mieszkalnych.

zdjęcie z http://www.hometone.com/entry/luxurious-and-sophisticated-pixel-cabinet-by-boca-do-lobo/

Więcej zdjęć przykładowych obiektów zaprojektowanych przez Boca do Lobo znajdziecie tutaj.  


Termiczne meble tandemu Nuno & Erin

W Warszawie mamy muzyczne ławki a w USA … meble reagujące na ciepło ludzkiego ciała. Portugalski rzeźbiarz Nuno Gonçalves Ferreira i amerykańska dizajnerka Erin Hayne połączyli swoje siły, czego rezultatem są oryginalne meble, w pewnym sensie będące … termometrem. Na zaprojektowanych przez nich meblach, pod wpływem ciepła ludzkiego ciała odbijają się jego termiczne zarysy. Zresztą zobaczcie sami … :

NunoErin – Interactive Light Products from NunoErin on Vimeo.

Kolarska kolekcja

Dość niespotykana kolekcja – jeansów oraz … rowerów! Właśnie w tych produktach specjalizuje się, pochodząca z Porto firma DryDrill. Wszystko ręcznie robione, dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta, wyróżnia się dyskretną elegancją i doskonałą jakością.

YOU FIT ME – DryDrill Jeans Collection – TEASER from Fred Gomes on Vimeo.
 
 

Portugalska czy angielska marka?

Wygląda na to, że Portugalczycy, podobnie jak i my, mają kompleksy związane z „portugalskością” swoich towarów. Wszyscy znamy przykład polskiej firmy Reserved, która na początku swojego powstania, kreowała się jako marka niekoniecznie mająca coś wspólnego z Polską … Podobnie ma się rzecz z FlyLondon. Nazwa raczej nie sugerowałaby czegokolwiek związanego z Portugalią a jednak …
Tradycja doskonałego rzemiosła szewskiego w tym kraju na szczęście całkowicie jeszcze nie upadła. FlyLondon jest jednym z przykładów, że portugalskie obuwie kochane jest przez stopy na całym świecie. W tym również i w Polsce!

Wśród wielu propozycji, na uwagę zasługuje również propozycja portugalskiego dizajnera, Luisa Onofre.

  Portugal Fashion Fall Winter 2012/2013 – Luís Onofre from Portugal Fashion – Anje on Vimeo.

Aby zaprezentować szerszej publiczności to, co oferuje portugalski przemysł obuwniczy, stworzono nawet propagującą go platformę internetową: portugalshoes.com

Sardynkowe szaleństwo

Przykład wzornictwa rodem z Portugalii „na wesoło” 🙂 Inicjatywa organizatorów dorocznego lizbońskiego święta „Festas de Lisboa”, którą w Polsce poznaliśmy dzięki Smakom Portugalii. Od kilku lat odbywa się tam konkurs na najciekawiej zaprojektowaną … sardynkę! Jest ona symbolem obchodzonego w czerwcu Dnia Św. Antoniego, który jest jednocześnie patronem Lizbony oraz największego święta (festa) w tym mieście.

http://o-que-vem-a-rede.blogspot.com/2012/04/design-de-sardinhas-festas-de-lisboa.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *