Podsumowanie wydarzenia „Luzomania, spotkanie z Portugalią”

28 września b.r. w Klubie Kultury Saska Kępa na wydarzeniu  „Luzomania, spotkanie z Portugalią”, spotkali się fani luzofońskich klimatów. Od godziny 14.00 do 21.00 przewinęło się przez wnętrza klubu kilkuset gości. Chciałbym tutaj podziękować zarówno tym, którzy przyczynili się do tego, że takie spotkanie udało się zorganizować, jak również tym, którzy znaleźli wolny czas, aby się na nim pojawić. Konkurencję w tym dniu mieliśmy wyjątkowo silną, bo potencjalni uczestnicy naszego spotkania kuszeni byli również przez doskonały Festiwal Agnieszki Osieckiej, Festiwal Skrzyżowanie Kultur, czy duży event zorganizowany przez Centrum Nauki im. M. Kopernika.

 

Po pierwsze, chciałbym więc podziękować Marcie Stacewicz – Paixao, która razem ze mną, od początku była obecna przy planowaniu i organizacji tego wydarzenia. Jak wiadomo, zorganizowanie czegoś po raz pierwszy, wymyślenie właściwej formuły spotkania, jest zawsze najtrudniejszym elementem w całej układance. Po znalezieniu miejsca, w którym mogliśmy zrealizować mój pomysł spotkania dla Luzomaniaków (szczególne podziękowania dla kierownictwa Klubu Kultury Saska Kępa), przystąpiliśmy do konstruowania programu.

Znalazły się w nim różnorodne spotkania i wydarzenia. Zacznę więc omawiać, to co się wydarzyło w minioną sobotę chronologicznie.

O godzinie 14.00 Ewa Rybak z Magazynu Wino, przeprowadziła komentowaną degustację portugalskich win. Oto bohaterzy tego spotkania:

Dona Maria (Alentejo), Júlio Bastos; importer: Marek Kondrat 

Vale da Raposa (Douro), Alves de Sousa; importer: Marek Kondrat

Quinta de Chacapalha (Estremadura), Quinta de Chacapalha; importer: Robert Mielżyński

Barão de Vilar (Dão), Barão de Vilar; importer: Robert Mielżyński

Monte da Peceguina (Alentejo), Herdade da Maladinha Nova; importer: Atlantika

Quinta da Lourosa (Vinho Verde), Quinta da Lourosa ; importer: Atlantika

Redoma Branco (Douro), Niepoort; importer: Atlantika

Moscatel Setúbal (Península de Setúbal), SIVIPA; importer: Atlantika

foto: www.krolestwogarow.blogspot.com

foto: www.krolestwogarow.blogspot.com

Szczegółową relację z degustacji win przeczytać możecie tutaj.

 

Następnym punktem programu była degustacja kilkunastu oliw z oliwek, przeprowadzona przez Andersa Emicha z Rady Oliwy. Zaprezentowano kilkanaście oliw, które następnie zostały zdegustowane i długo komentowane i omawiane  przez ponad 30 uczestników tejże degustacji.

Azal Extra-Virgin (Alentejo), Azal; importer: Wina Online

Carm Classico (Douro), Carm; importer: Atlantika

Carm Premium (Douro), Carm; importer: Atlantika

Carm Grande Escolha (Douro), Carm; importer: Atlantika

Casa Anadia Junior (PDO Galega), Casa Anadia; importer: Atlantika

Casa Anadia DOP (Ribatejo), Casa Anadia; importer: Atlantika

Casa Anadia Private Selection, (Ribatejo), Casa Anadia; importer: Atlantika

Esporão Seleccao (Alentejo), Herdade de Esporão; importer: Atlantika

Esporão Galega (Alentejo), Herdade de Esporão; importer: Atlantika

Esporão Cordovil (Alentejo), Herdade de Esporão; importer: Atlantika

Esporão DOP Moura (Alentejo), Herdade de Esporão; importer: Atlantika

Esporão Virgem Extra (Alentejo), Herdade de Esporão; importer: Atlantika 

Malhadinha Nova (Alentejo), Herdade da Malhadinha); importer: Atlantika

Monte do Mouchao (Alentejo), Herdade do Mouchao, importer: Atlantika

Quinta da Romaneira (Douro), Romaneira, importer: Atlantika

 

foto: Karolina Jabłońska

foto: Karolina Jabłońska

Zupełnie dla mnie nieznany świat, pokazał Kuba Jankowski (wyd. Polter) i Paweł Timofiejuk (wyd. Timof i Cisi Wspólnicy). Odkryli oni dla nas świat portugalskiego komiksu, który ma się bardzo dobrze – oczarowani zostaliśmy m.in. przepięknie wydaną „Portugalią” autorstwa Cyrila Pedrosy. To m.in. o tym, oraz o swojej pracy tłumacza opowiadał Kuba na spotkaniu z fanami komiksów.

Punktem programu, który wzbudził chyba największe zainteresowanie, był panel poświęcony portugalskim kulinariom, zatytułowany „Wokół portugalskiego stołu”. Prowadziła go fantastycznie Weronika Wawrzkowicz, dziennikarka Radia Zet Chilli a rozmówcami byli dziennikarz kulinarny Paweł Loroch i ja niżej podpisany. Weronice i Pawłowi chciałem w sposób szczególny podziękować za przemiłą i rzeczową atmosferę panującą podczas naszej rozmowy.

 

Okazało się, że to niekończący się temat – rzeka … Pozostało uczucie niedosytu, zarówno ze strony rozmówców, jak i widzów. Dlatego też zapadła decyzja o jak najszybszym, ponownym spotkaniu, na którym można by porozmawiać a być może również i zdegustować jakieś portugalskie przysmaki.

Następnym w kolejce, było spotkanie z portugalskim filmem krótkometrażowym. Zdecydowałem się pokazać zabawny, animowany filmik (z wątkiem finlandzkim …), opowiadający historię Portugalii w niecałe 7 min.

 

 

Mogliśmy również obejrzeć film „O jogo” w reżyserii Júlio Alvesa, którego operatorem jest André Szankowski – zamieszkujący w Portugalii a urodzony w Brazylii, pół-Polak, pół-Brazylijczyk. Był on również operatorem w największych portugalskich koprodukcjach ostatnich lat: „Tajemnic Lizbony”, „Liniach Wellingtona” i „The Giacomo Variations” (w dwóch ostatnich główne role gra John Malkovich).

http://vimeo.com/37767279

Sporym zaskoczeniem dla wielu uczestników tego spotkania, było z pewnością konfrontacja z wierszem, który zna w Polsce chyba każdy z nas – „Lokomotywa” Juliana Tuwima. Został on zaprezentowany w wersji … portugalskiej. Zresztą zobaczcie i posłuchajcie sami:

 

 

Ostatnią częścią naszego programu było Muzyczne spotkanie z Luzomanią. Jego gościem specjalnym był portugalski artysta, mieszkający w Polsce – João de Sousa. Tym razem nie tylko zaśpiewał kilka utworów ze swojej ostatniej płyty – Fado Polaco, ale również porozmawiał ze mną m.in.  o portugalskim saudade i polskiej tęsknocie … 

Innymi gośćmi, którzy wpadli do nas z wirtualną wizytą, byli portugalscy muzycy: Beto Betuk, Marito Marques i Ana Lains. Ich pozdrowień możecie wysłuchać poniżej. Za pomoc w ich „sprowadzeniu” bardzo dziękuję Tomkowi Bichcie z luzofońskiego Lublina .

 

 

Ze względu na to, że płyta z pozdrowieniami od innego portugalskiego muzyka – Rogério Charraz dotarła do Polski zbyt późno, aby móc ją zaprezentować tego wieczoru, chciałbym Wam przybliżyć sylwetkę Rogério teraz:

http://www.youtube.com/watch?v=d5bhPHjUAJk&feature=youtu.be

W naszej muzycznej wędrówce po Portugalii naszymi przewodniczkami były trzy portugalskie divy – Amalia Rodrigues, Dulce Pontes i Mariza.

 

Nie zabrakło również mojej ulubionej grupy, z którą spędziłem wiele wieczorów, podczas ich niesamowicie energetycznych występów – Roda de Choro de Lisboa. Tym razem Roda zabrała nas w muzyczną podróż w brazylijskich rytmach po zakamarkach Alfamy …

 

Przyznam się, że byłem bardzo mile zaskoczony (i jednocześnie zmotywowany do dalszych działań) ilością pozytywnych komentarzy, które dostałem zarówno na miejscu, bezpośrednio po poszczególnych panelach, jak również i tymi, które przyszły na drugi dzień w postaci emaili.  Dwa z nich pozwolę sobie tutaj przytoczyć:

” (…) bardzo dziękuję za zaproszenie na „Spotkanie z Portugalią”, ciekawa impreza i mnóstwo przydatnych informacji dla wybierających się do Portugalii.”

 

” W minioną sobotę razem z przyjaciółmi wybierającymi się właśnie do Lizbony na tygodniowy pobyt, byłam uczestnikiem zorganizowanego przez Pana spotkania. Chciałam bardzo podziękować za możliwość brania w nim udziału. Nie mogliśmy niestety zostać do końca imprezy (dzieci zostawione w domu zaczęły się niepokoić), ale i tak bardzo dziękujemy za świetną inicjatywę, wspaniałą atmosferę, bardzo pożyteczne działanie przybliżające realia tego pięknego kraju.

Mam nadzieję, że ja również będę mogła kiedyś posmakować Lizbony w pełni z bliska, do czego bardzo pomocna jest możliwość korzystania z Pańskiego blogu i takich spotkań jak ostatnie.”

 

Przypominam również wszystkim o konkursie fotograficznym na najciekawszą fotografię z pobytu w Portugalii – www.konkurs-luzomania.pl

Nadsyłajcie proszę swoje prace – informacje o nagrodach i zasadach wzięcia udziału w konkursie znajdziecie w podanym linku. 10 najciekawszych prac zostanie opublikowanych na specjalnej stronie portalu Onet.pl

Wkrótce następny konkurs z bardzo interesującą nagrodą – koniecznie zaglądajcie na blog i na fanpage Luzomanii na facebooku!

 

Dziękuję jeszcze raz wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniach do tego wydarzenia – naszemu patronowi medialnemu – Radio Zet Chilli, Instytutowi Camõesa,  wolontariuszkom, które pomagały na stoisku z portugalską literaturą, Iberii Records za zaprezentowanie portugalskich wydawnictw muzycznych, Restauracji Portucale za przygotowanie małych przekąsek a importerowi portugalskich win Atlantika za możliwość ich degustacji. Oczywiście last but not least – dziękuje Klubowi Kultury Saska Kępa za gościnę.

 

 

Do zobaczenia wkrótce! Ate logo!

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *