ExpressMap i Luzomania – wirtualny przewodnik po Lizbonie i okolicy, cz 8- Pałac Markizów de Fronteira

Poniższy tekst stanowi część przewodnika mojego autorstwa, wydanego przez Express Map w roku 2010 i udostępniony jest dzięki uprzejmości Wydawnictwa.

 Lizbona i Środkowa Portugalia; ExpressMap

Azulejo, kafelka, Kachel, tile, carreaux de faïence… Istnieje wiele słów na określenie tych ceramicznych płytek malowanych w najróżniejsze wzory. Najlepszym miejscem w Portugalii, gdzie można przyjrzeć się im z bliska, jest pałac Markizów de Fronteira.

 

Kiedyś ta niezwykła posiadłość leżała poza Lizboną, otoczona lasami Monsanto. Dzisiaj z pałacowych okien widoczna jest już nowa dzielnica Benfica. Posiadłość należy obecnie do XII markiza de Fronteira, mieszkańca pałacu. Terenem zarządza założona przez niego fundacja.

Budowę rezydencji rozpoczęto w 1640 r. Pierwotnie pełniła funkcję pawilonu myśliwskiego. Na inauguracji pałacu obecny był regent a późniejszy król Piotr II (p#1683 – 1706r.)

Rok 1640 był ważny zarówno dla całej Portugalii, która wtedy właśnie uwolniła się od rządów hiszpańskich, jak i dla pierwszego właściciela pałacu, Dom João de Mascarenhas. W podziękowaniu za zasługi w walce z Hiszpanami dostał od króla tytuł markiza de Fronteira.

Rodzina Mascarenhas przeniosła się na stałe do domku myśliwskiego po trzęsieniu ziemi w 1755 r., które wyrządziło ogromne szkody w ich wcześniejszej lizbońskiej siedzibie. Wtedy też dokonano pewnych zmian w wyglądzie budynku, charakterystycznych dla okresu zwanego rocaille (niesymetryczne dekoracje w kształcie kogucich grzebieni, płomieni i muszli).

We wnętrzu pałacu na szczególną uwagę zasługuje Sala Bitew (Sala das Batalhas). Dekorujące ją panele azulejos dokumentują bitwy rozegrane w czasie wojny portugalsko-hiszpańskiej (1640–1668). Na jednym z nich uwieczniony jest również pierwszy markiz de Fronteira. Oprócz walorów artystycznych, azulejos posiadają także dużą wartość historyczną, bowiem wiernie oddają sytuację i rozkład wojsk na polach bitewnych.

www.wikimedia.org

 

www.wikimedia.org

 

geschichte-der-fliese.de

Z kolei w Sali Jadalnej (Sala de Jantar) podziwiać można portrety portugalskiej arystokracji pędzla Domingos de Sequeira (1768–1837).

Kaplica z końca XVI w. jest najstarszą częścią pałacu. Jej fasadę zdobią kamienie, muszle oraz kawałki potłuczonej zastawy stołowej z porcelany. Jak mówi legenda, naczynia były używane tylko raz, podczas królewskiej wizyty na przyjęciu inaugurującym otwarcie pałacu. Po niej zostały potłuczone i użyte do ozdobienia kaplicy.

http://gloriaishizaka.blogspot.com
http://gloriaishizaka.blogspot.com

Wyjątkową atrakcję posiadłości markizów de Fronteira stanowią ogrody. Oprócz bogatej roślinności, na ponad 5 ha umieszczone są różnorodne panele azulejos. Dużą rolę w dekoracji ogrodu odgrywa również woda.

Wizyta w ogrodach zaczyna się na tarasie, na który wychodzi się z Sali Bitew. Miejsce to nazywane jest również Galerią Sztuk (Galeria das Artes). Panele azulejos przedstawiają tutaj siedem sztuk wyzwolonych oraz poezję, a marmurowe rzeźby wielkości człowieka – greckich bogów.

http://www.lisbonlux.com

Dekoracyjnymi schodami przechodzi się do Ogrodów Wenus (Jardim de Vénus). Tutaj wśród zieleni rozmieszczone są ławy z rzadko spotykanymi panelami azulejos zwanymi macacarias. To cykle malowideł satyrycznych, na których występują zwierzęta (często małpy, w języku portugalskim macacas) w prześmiewczy sposób komentujące typowe ludzkie zachowania.

http://www.guiadacidade.pt

 

foto: www.panoramio..com

 

W Galerii Królów (Galeria dos Reis) nad prostokątnym zbiornikiem wodnym ustawione są marmurowe popiersia portugalskich królów. Pod nimi podziwiać można 12 paneli przedstawiających konnych jeźdźców.

foto: http://www.cm-lisboa.pt

 

foto: www.panoramio.com

 

Ogród otoczony jest przez mur, na którym umieszczono XVIII-wieczne malowane azulejos, przedstawiające m.in. cztery żywioły, pory roku, znaki zodiaku. Współczesnym akcentem jest panel „Fogo” („Ogień”) wykonany przez najbardziej chyba znaną obecnie portugalską artystkę, Paulę Rego.

 

 

 

Pałac Markizów de Fronteira (Palácio dos Marqueses de Fronteira)

Adres:                        Largo de São Domingos de Benfica 1

Telefon:                     +351-21-7782023

Strona internetowa:  http://www.fronteira-alorna.pt

Dni i godziny otwarcia: VI–IX: pn.–sb. co pół godz. 10.30, 11.00, 11.30, 12.00; X–V: pn.–sb. 11.00, 12.00

Wizyty dla grup powyżej 10 osób – konieczna jest rezerwacja:  tel. 217782023

Ceny:                        pałac i ogród: 7,50 €; ogród: 3 €

Dojazd metrem:        linia niebieska (Jardim Zoológico) – 20 min. spacerem

Dojazd autobusem:  770 (Palácio Marquês de Fronteira)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *