Wyniki konkursu „50 powodów, dla których warto odwiedzić Portugalię”.

Mam przyjemność poinformować, iż rozstrzygnięty został konkurs, ogłoszony przez Turismo de Portugal i Luzomanię – „50 powodów, dla których warto odwiedzić Portugalię”.

Spośród kilkuset odpowiedzi (z uzasadnieniem 50-go powodu), jakie spłynęły do nas, jurorzy wybrali kilkunastu ścisłych finalistów a z nich, drogą losowania,wyłoniony został jego zwycięzca oraz czwórka wyróżnionych. Krótkie filmiki z losowania nagrody głównej i 4 wyróżnień można obejrzeć tutaj: 1, 2

Zwycięzca to Pan Jacek Voelkel, który dzięki Turismo de Portugal, spędzi weekend w butikowym lizbońskim hotelu Janelas Verdes.

Wyróżnienia ufundowane zostały przez : Wydawnictwo Bezdroża, importera portugalskich win Atlantika oraz najstarszą w Warszawie portugalską restaurację Portucale. Otrzymują je: Joanna Steinke, Dominika Leśniak, Joanna Michalska i Darek Sobieski.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za interesujące, niekiedy bardzo osobiste wypowiedzi na temat Portugalii.

 

Poniżej podajemy TOP 10 powodów dla których, według uczestników konkursu,  warto odwiedzić Portugalię:
1. Wina portugalskie – najlepszy w Europie stosunek ceny do ich jakości (punkt 46 na liście powodów)

2. Portugalia to miejsce na krańcu Europy, gdzie czas płynie inaczej (punkt 1 na liście powodów)

3. Atlantyk – bryza, fale, majestat natury. Ocean = Portugalia (punkt 19 na liście powodów)
i
Fado i inne rodzaje luzofońskiej muzyki. Madredeus dźwięczy w uszach podczas spacerów nocą po Lizbonie (punkt 9 na liście powodów)

4. Sintra – bajkowe miejsce, położone w Księżycowych Górach, z pałacami i dworami, ukrytymi w tajemniczych ogrodach – wszystko to zaledwie o 30 min drogi z Lizbony (punkt 27 na liście powodów)

5. Portugalskie plaże, uważane za jedne z najlepszych w Europie, mogą się poszczycić największą liczbą Niebieskich Flag w Europie, oznaczających bezpieczne i czyste kąpieliska (punkt 8 na liście powodów)
i
Brak wszechobecnej komercjalizacji. Na każdym kroku czuć, że Portugalia to raj dla koneserów (punkt 22 na liście powodów)

6. Architektura – od tradycyjnej po te współczesną. Nie tylko dla koneserów (punkt 10 na liście powodów)

7. Fenomen portugalskiej kawy – do kupienia na każdym nieomal rogu każdej ulicy, zawsze w dobrej jakości i znakomitej cenie (punkt 48 na liście powodów)

8. Wspaniała historia kraju i wielokulturowość tych ziem – mieszkali tu kolejno: Fenicjanie, Grecy, Celtowie, Rzymianie, Goci, Arabowie. Wymiana kulturalna pomiędzy byłymi koloniami położonymi na trzech kontynentach a Portugalią (punkt 20 na liście powodów)

9. Jakość życia – bezapelacyjnie najlepsza po zsumowaniu przystępnych cen + pogody + oceanu + jedzenia + widoków (miejsce 7 na liście powodów)

10. Różnorodność naturalnych krajobrazów – od zielonego Minho, przez skaliste wybrzeża i rozlane ujście Tagu, po gaje dębów korkowych w Alentejo (miejsce 3 na liście powodów)

 

                                                                                                 Foto: Turismo de Portugal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *