Rajska dolina rzeki Douro

 

                                                                   Alicante Bouchet, foto: Quinta do Vallado

Do napisania tego posta zachęciło mnie zdjęcie z Quinta do Vallado, które też tutaj zamieszczam. Opatrzone ono było informacją o tym, iż większość tzw. czerwonych win produkowana jest z winogron, których skórka jest co prawda czerwona, czy fioletowa, ale wnętrze jest … bezbarwne! Winogrono przedstawione na zdjęciu to odmiana Alicante Bouchet, bardzo popularny szczep w Alentejo.

Przy tej okazji chciałbym Was zachęcić do enoturystyki, która staje się coraz popularniejsza w Portugalii. Regionem szczególnie interesującym ze względu na swoje wyjątkowe położenie na wzgórzach, przez które przepływa rzeka Douro, jest Alto Douro. To pierwsza, oficjalnie zgłoszona (w 1765 r.) i zarejestrowana apelacja na świecie. Znalazła się ona również na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO .
Miałem okazję zwiedzić jej część i chciałbym zaprezentować Wam kilka wybranych fotografii, zachęcając do wizyty w jednym z najpiękniejszych regionów winnych na świecie. Wybrałem tylko te (oprócz pierwszego zdjęcia wykonanego w Quinta do Vallado) zdjęcia , zrobione w Quinta Nova – Douro Wines and Tourism – jednej z najwyżej położonych winnych posiadłości w tym regionie.
Do Quinta Nova można łatwo dojechać pociągiem z miasteczka Regua, fundując sobie za kilka euro wycieczkę jedną z najpiękniejszych tras kolejowych w Europie (biegnącą głównie wzdłuż brzegu rzeki Douro). Aby się dostać od stacji (Estação do Ferrão) do tej winnej posiadłości, najlepiej zadzwonić wcześniej do właścicieli i poprosić o podwiezienie. Jeśli nie mamy bagaży i jesteśmy w dobrej kondycji, można zafundować sobie wspinaczkę biegnącą cały czas pod górę drogą. Mały wysiłek przyda się nam, kiedy będziemy się musieli zmierzyć się z doskonałą kuchnią, prowadzoną przez szefa tutejszej restauracji, Jose Pinto oraz z degustacjami zarówno wina porto,jak i doskonałych win czerwonych i białych, produkowanych przez tutejszą adegę.
Oczywiście istniej możliwość noclegu – quinta oferuje 11 pokoi z widokami zapierającymi dech w piersiach.

Widoki, widoki …

Skwar nam niestraszny …

Chillout na całego …

Basen oczywiście z widokiem na całą okolicę

Posiłki serwowane przez chefa José Pinto, serwowane są również na wolnym powietrzu

Jak okiem sięgnąć – krzaki winorośli …

Ktoś ma jeszcze pytanie co oznacza saudade i dlaczego to portugalski stan ducha?

Quinta Nova to oczywiście doskonałe wina, w tym również i wina porto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *