ExpressMap i Luzomania – wirtualny przewodnik po Lizbonie i okolicy, cz. 7 – Pałac i Ogród Botaniczny Ajuda

Poniższy tekst stanowi część przewodnika mojego autorstwa, wydanego przez Express Map w roku 2010 i udostępniony jest dzięki uprzejmości Wydawnictwa.

 Lizbona i Środkowa Portugalia; ExpressMap

Po trzęsieniu ziemi w roku 1755, rodzina królewska wybudowała sobie w tym miejscu „luksusowy barak”. W obawie przed ponownym kataklizmem, przeżyła w nim trzydzieści lat. Gdyby prowizorycznej budowli nie strawił w końcu pożar, pałac Ajuda zapewne w ogóle by nie powstał.

 

W czasie trzęsienia ziemi w 1755 r. okolice Belém i Ajudy zostały zniszczone w mniejszym stopniu niż reszta Lizbony. Z drewna i impregnowanego płótna żeglarskiego wzniesiono tu ogromny, dwupoziomowy Królewski Pawilon (Barraca Real), który miał być tymczasową siedzibą monarszego dworu. Jednak dopiero gdy spłonął, w 1802 r. rozpoczęto na jego miejscu budowę nowej siedziby królewskiej. Prace nad jej ukończeniem trwały 20 lat.Stałymi lokatorami pałacu była królewska para, Ludwik I (1861–1889) i Maria Pia (1847– 1911).

To właśnie za ich panowania wnętrza zyskały obecny wygląd. Włożono wiele wysiłku w ich urządzenie, zyskały nawet miano „najbardziej romantycznych wnętrz Europy”.

Król Ludwik I

 

Królowa Maria Pia

Los obszedł się z tym miejscem wyjątkowo łaskawie – zwiedzając, można odnieść wrażenie, że mieszkańcy pałacu wyszli z niego jedynie na chwilę…

fot.: http://apapinhaegulosa.blogspot.com

Muzeum zajmuje 32 pomieszczenia. Pozostałe nie są dostępne dla zwiedzających, gdyż mieszczą się w nich instytucje rządowe. Sale na pierwszym piętrze mają charakter oficjalny. Zwiedzać można Salę Tronową, Salę Balową z trzema ogromnymi, kryształowymi lustrami w pięknych ramach oraz Salę Ambasadorów. Można też zajrzeć do neogotyckiego atelier malarskiego Ludwika I.

Drugie piętro zajmują prywatne apartamenty królewskiej pary. Zgromadzone tutaj przedmioty codziennego użytku, m.in. gry towarzyskie, przybory malarskie (król był zapalonym malarzem amatorem), przybory toaletowe czy biżuteria królowej, dają doskonały obraz życia wyższych sfer w XIX w.

Królewski gabinet

 

szkatułka z klejnotami królowej; fot.: http://www.pin.pt

 

fot.: http://jat-news.blogspot.com

Warto odwiedzić Salę Saksońską, w której wyeksponowano ciekawą kolekcję porcelany miśnieńskiej: statuetek, naczyń, a nawet mebli.

Nazwa:                               Narodowy Pałac Ajuda

Adres:                                 Largo da Ajuda

Telefon:                              +351 213 637 095

Strona internetowa:            http://www.palacioajuda.pt

Dni i godziny otwarcia:      10h00 do 18h00; nieczynny w środy, 1 stycznia, w Wielkanoc, 1 maja, 25 grudnia

Ceny:                               5.00€, dzieci do 14 lat za darmo, seniorzy powyżej 65 lat — 2.50€. W niedziele od 10.00 – 14.00 wstęp

                                    wolny. Bilet rodzinny: 20€ (2 dorosłych+ 1 dziecko 6 do 18 lat) lub 24€ (2 dorosłych+ 2 dzieci 6 do 18 lat).

Dojazd:                          Tramwaj 18, autobusy 729, 732, 742, 760 (Largo da Ajuda)

Przy pałacu znajduje się najstarszy w Portugalii ogród botaniczny. Jego pierwszym architektem był Włoch, Domingos Vandelli (1735–1816), który chciał stworzyć portugalską kopię ogrodu ze swojej rodzinnej Padwy.

foto: Wikipedia
foto: Wikipedia

 

foto: Wikipedia

 

foto: Wikipedia

 

foto: Wikipedia

 

foto: Wikipedia

Ogród Botaniczny Ajuda rozciąga się obecnie na dwóch poziomach i zajmuje powierzchnię 3,5 ha. Z górnego tarasu roztacza się niezapomniany widok na dolną część ogrodu oraz na Lizbonę i rzekę Tag.

Oprócz bogatej roślinności, jego atrakcją jest Fontanna Czterdziestu Strumieni (Fonte das Quarenta Bicas), bogato dekorowana rzeźbami węży, żab i koników morskich. W szklarniach podziwiać można kolekcję ponad 200 odmian orchidei.

 

Adres:                                   Largo da Ajuda

Telefon:                                +351 21 362 2503

Strona internetowa:              www.jardimbotanicodajuda.com

Dni i godziny otwarcia:        1.X – 31.III: 9.00 – 19.00; 1.V – 30.IX: 9.00 – 20.00 Otwarty codziennie za wyjątkiem 25.XII i 1.I

Ceny:                                   dorośli: 2€, studenci i osoby pow. 65 r.ż: 1€, dzieci do lat 7: wstęp wolny

Dojazd:                                 jak w przypadku Pałacu Ajuda

 

 

1 thought on “ExpressMap i Luzomania – wirtualny przewodnik po Lizbonie i okolicy, cz. 7 – Pałac i Ogród Botaniczny Ajuda”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.