Nowy, stary pałac Ajuda w Lizbonie

Ciekaw jestem, ilu z Was zwiedziło Pałac Ajuda w Lizbonie? Nie cieszy się on niestety wielką popularnością wśród tysięcy turystów tłumnie odwiedzających zabytki w pobliskiej dzielnicy Belém. A szkoda …

 

Królewska siedziba w Ajuda wzniesiona została w miejscu tzw. „Królewskiego baraku”, czyli tymczasowej, aczkolwiek bardzo luksusowo urządzonej budowli z drewna, wzniesionej dla króla i jego dworu po trzęsieniu ziemi w 1755 r. Król bowiem obawiając się ponownej katastrofy, czuł się bezpieczniej w lekkich wnętrzach baraku.

Jak to bywa z prowizorkami, trwają one o wiele dłużej, aniżeli powinny … Tak też było i w tym przypadku. Dopiero bowiem pod koniec XVIII w. zaczęto przygotowywać plany budowy prawdziwego pałacu w miejsce drewnianego baraku, zastępujące inny, również zniszczony pałac, który mieścił się przy dzisiejszym Placu Handlowym. Prace tak naprawdę ruszyły dopiero jakiś czas po napoleońskiej inwazji na Półwysep Iberyjski, a dokładnie w roku 1826. Złote czasy dla Portugalii jednak już zdecydowanie minęły. Królewski skarbiec nie był już zasilany złotem z Brazylii a handel towarami zza oceanu nie przynosił już tak dużych dochodów, jak kiedyś. Z tego też powodu pracy nad budową nowej królewskiej rezydencji posuwały się dość ospale.

 

Bardzo wiele pałacowe wnętrza zawdzięczają swoim XIX – wiecznym lokatorom – królowi Ludwikowi I i jego małżonce, pochodzącej z Włoch, Marii Pia. Więcej o historii pałacu przeczytacie tutaj. Budowa pałacu nie została zakończona – przerwała ją w roku 1910 republikańska rewolucja, która obaliła portugalską monarchię.

 

tak wygląda część pałacu Ajuda dzisiaj. foto: Reinaldo Rodrigues/ dn.pt

 

Ja chciałbym Wam dzisiaj zakomunikować o projekcie, który spowoduje zakończenie (po 220 latach!) budowy tego dużego kompleksu budynków. Na drugim piętrze zostaną wyeksponowane królewskie klejnoty, na trzecim królewska kolekcja sreber a na trzecim znajdować się będzie m.in. restauracja z zapewne jednym z najpiękniejszych widoków w Lizbonie.

W planach jest przedłużenie linii tramwajowej, tak aby miała ona swój przystanek tuż obok pałacowej bramy. Prace nad nowym, starym pałacem mają zakończyć się w 2018 roku.

Oto plany pokazujące, jak miałby wyglądać dokończony pałac Ajuda:

 

foto: dn.pt

 

 

foto: dn.pt

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *